Pradžia Paslaugos Lazerinė ginekologija ir kitos paslaugosGyvensenos medicina, priklausomybių gydymasPriklausomybės nuo alkoholio ir probleminio gėrimo gydymas: individualus psichologo konsultavimas ir lazerinė akupunktūra

Priklausomybės nuo alkoholio ir probleminio gėrimo gydymas: individualus psichologo konsultavimas ir lazerinė akupunktūra

Siūlome visapusišką požiūrį į priklausomybės nuo alkoholio gydymą.

Kuris apima tiek psichologinę pagalbą, tiek fiziologinių priklausomybės požymių mažinimą lazerine akupunktūra.

Siūlome visapusišką požiūrį į priklausomybės nuo alkoholio gydymą apimantį tiek psichologinę pagalbą, tiek fiziologinių priklausomybės požymių mažinimą lazerine akupunktūra

Priklausomybės nuo alkoholio ar probleminio gėrimo konsultavimą sudaro:

  • Pilnas priklausomybės nuo alkoholio ištyrimas ir gydymo plano sudarymas;
  • Abstinencijos sindromo mažinimas lazerinės akupunktūros pagalba;
  • Psichologinė pagalba sveikstant nuo priklausomybės alkoholiui.

Priklausomybės nuo alkoholio gydymo tiklsai apima ilgalaikį blaivybės siekimą, atkryčio tikimybės mažinimą, bei psichologinio ir socialinio funkcionavimo gerinimą. Tik retais atvejais dirbama ties suvartojamo alkoholio kiekio ir dažnumo mažinimu. Gydymo trukmė sudaroma labia individuliai, pagal kiekvieno paciento poreikius, gali varijuoti nuo kelių mėnesių iki kelių metų.

Probleminis gėrimas ar priklausomybė?

Mokslinėje literatūroje galima rasti daugybę sąvokų atspindinčių probleminį alkoholio vartojimą, kurie pagal patologiškumo požymius įvairuoja nuo pačių „lengviausių“ – piktnaudžiavimo alkoholiu ar žalingo vartojimo, iki pačių sunkiausių – sunkaus ar rizikingo girtavimo, alkoholizmo ar priklausomybės alkoholiui. Iš esmės, visos šios sąvokos nurodo tą pačią alkoholio vartojimo kontrolės problemą, tik skiriasi šios problemos išsivystymo lygis, gėrimo intensyvumas.

Probleminio gėrimo sąvoka apibūdina tokį gėrimo modelį, kuris kelia vartotojui problemas įvairiose gyvenimo sferose, o nekeičiant savo elgesio yra didelė rizika progresuoti į sunkesnes gėrimo formas. Žalingu alkoholio vartojimu paprastai vadinamas toks vartojimas, dėl kurio susiduriama su žala: sveikatos ar socialine (neišieinama į darbą, susižalojama, vairuojama išgėrus). Rizikingo alkoholio vartojimo sąvoka nurodo tokį vartojimo būdą, kurio kiekio ir dažnumo išraiška kelia riziką priklausomybės pasireiškimui. Iš esmės, rizikingo ir žalingo vartojimo sąvokomis įvardijamos ankstyvosios priklausomybės apraiškos, tik lengvesnės formos.

Lietuvoje taikomoje Tarptautinėje ligų klasifikacijoje (TLK-10, 1997), priklausomybės sindromas apibrėžiamas kaip fiziologinių ir kognityvių reiškinių kompleksas, kuriame alkoholio vartojimas jį vartojančiam asmeniui, tampa daug svarbesnis nei kitas elgesys, anksčiau labiau vertintas. Svarbiausias priklausomybės aloholiui požymis yra stiprus, nenugalimas troškimas vartoti alkoholį, abstinenciniai reiškiniai nutraukus vartojimą ir elgesio kartojimas nepaisant neigiamų vartojimo pasekmių.

Kalbant apie priklausomybės išvystymo rizikos faktorius, pagrindiniais galima išskirti: 1) gretutinių psichikos ligų pasireiškimą; 2) temperamento ir asmenybines savybes; 3) paveldimumą, raidos ir socioekonominį statusą; 4) stresas ir gyvenimo įvykiai. Visi šie faktoriai sąveikauja su neurobiologiniais procesais smegenyse, susijusiais su jautrumu alkoholiui ir savireguliacija, bei mąstymo gebėjimais.

 

Priklausomybės nuo alkoholio ir aurikuliarinė akupunktūra: oficiali Pasaulio Sveikatos Organizacijos (PSO) rekomendacija

1996m. Pasaulio Sveikatos Organizacija (PSO) oficialiai pripažino aurikuliarinę akupunktūrą kaip veiksmingiausią iš visų akupunktūros būdų gydyti įvairias psichotropinių medžiagų priklausomybes. 2005m. PSO atnaujino NADA (National Acupuncture Detoxification Association protocol) priklausomybių gydymo protokolą, kuris dabartiniu metu yra praktikuojamas virš 700 gydymo įstaigų Didžiojoje Britanijoje ir Jungtinėse Valstijose, o Vokietijoje ir Olandijoje lazerinė aurikuliarinė terapija jau yra kompensuojama ligonių kasų.

Nuorodos į mokslinių tyrimų publikacijas patvirtinančias aurikuliarinės akupunktūros efektingumą priklausomybės alkoholiui gydyme:

http://journals.lww.com/familyandcommunityhealth/Abstract/2007/04000/Acupuncture_Treatment_for_Women_With_Concurrent.4.aspx

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/074054729390096K

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/0740547296000281

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0740547299000100

Priklausomybė: fiziologinių poreikių vergija

Priklausomybė nuo alkoholio yra lėtinė, per laiką išsivystanti liga, kuriai būdingi tam tikri organiniai pakitimai smegenyse. Dėl periodiško alkoholio vartojimo išsivysto fiziologinis pripratimas cheminėms medžiagoms, atsiranda molekulinio lygio smegenų pakitimai. O tai reiškia, kad žmogaus psichinė būklė, nuotaikos, darbingumas, mąstymas tampa priklausomi nuo to, ar jis gaus cheminių medžiagų, kurias suteikia alkoholis.

Nutraukus alkoholio vartojimą smegenų veikla sutrinka, o atsiradus biologiniam alkoholio troškuliui, kuris gali pasireikšti ir po tam tikro laiko, savikontrolės beveik nelieka. Pasireiškęs liguistas noras išgerti paprastai nustelbia viską – žmogaus valią, darbinius ar šeimos įsipareigojimus. Dėl to, piktnaudžiaujančiam alkoholiu žmogui yra labai svarbu kuo anksčiau gauti profesionalią pagalbą.

Priklausomybės nuo alkoholio gydymas aurikuliarine akupunktūra: teigiami fiziologiniai pokyčiai

 

  • Grąžina organizmo vientisumą. Atkuria sutrikusias nervų sistemos ir smegenų funkcijas: skatina beta-endorfinų, serotonino, ir kitų gerųjų neuromediatorių išsiskyrimą smegenyse, bei palaiko jų cirkuliavimą organizme.
  • Lengvina neurovegetacinius abstinencijos alkoholiui simptomus: nervinį dirglumą, nerimą, verksmingumą, potrauminio streso simptomus, gerina dėmesio koncentraciją, miegą ir kt.
  • Teigiamai veikia priklausomybės simptomus – stipriai mažina nenumaldomą potraukį, apsėstą galvojimą, planavimą, vartojimo ieškojimą;
  • Lengvina neigiamus alkoholio vartojimo padarinius – depresiškumą, nerimą, impulsyvumą, miego sutrikimus.

Aurikuliarinė akupunktūra skirta harmonizuoti organizmo veiklą, atkurti vidinę pusiausvyrą. Šio metodo esmė beta-endorfinų ir kitų gerųjų cheminių medžiagų, kurie dažnai vadinami laimės hormonais, koncentracijos padidinimas žmogaus organizme. Po akupunktūros mažiau jaučiami priklausomybės simptomai, patiriamas atsipalaidavimas, lengvėja abstinenciniai požymiai, jei gėrimas nutraukiamas akupunktūros pagalba. Be to, akupunktūra kelia gyvybinės energijos išteklius, pagreitina organizmo savigydos ir atsistatymo funkcijas. Visa tai didina teigiamų pokyčių tikimybę, gerina klinikinius gydymo rezultatus.

Tyrimai su funkcinio magnetinio rezonanso smegenų skeneriais rodo, kad po aurikuliarinės akupunktūros, smegenyse, ypač limbinėje srityje, kuri labiausiai atsako už priklausomybės pasireiškimą, įvyksta stiprūs neurologiniai pokyčiai. Po aurikuliarinės akupunktūros organizmas palaiko beta-endorfinų išsiskyrimą net 3–5 dienas, todėl abstinencijos simptomų ir streso lygis stipriai krenta.

 

Lazerinė ar tradicinė akupunktūra?

Aurikuliarinė akupunktūra – tai tradicinės Kinų medicinos gydymo metodas, kai plonomis adatėlėmis arba lazeriu stimuliuojami tam tikri taškai, nervinės galūnėlės, ausyse. Šių biologiškai aktyvių taškų stimuliacijos signalai perduodami į organizmo centrą – smegenis, kurios nerviniais kanalais siunčia impulsus į tam tikras priklausomybės paveiktas organizmo funkcijas. Tokiu būdu harmonizuojama visa organizmo veikla. Pirmąją modernią ausų taškų mikroschemą 1957 m. sukūrė ir oficialiai naudoti pradėjo prancūzų gydytojas, neuorologas Paulis Nogier. Vėliau ši mikroschema adaptuota ir pritaikyta Kinų medicinoje.

Naudojant lazerinę akupunktūrą, ausų taškus stimuliuoja šviesos spindulys. Tai yra neinvazinis gydymo metodas. Jis skiriasi nuo adatėlių intervencijos. Pastaroji veikia itin greitai, bei pasižymi stipriu biostimuliaciniu poveikiu organizmui. Lazerio terapijos metu perduodami šviesos fotonai veikia pažeistų ląstelių metabolizmą ir regeneracinius procesus. Siekiant optimalaus gydymo poveikio, vienos procedūros metu gali būti taikomi abu: adatėlės ir lazeris.

Aurikuliarinė akupunktūra yra saugus, neturintis šalutinio poveikio gydymas. Tačiau asmenys  sergantys kai kuriomis ligomis, pvz., kraujo krešėjimo sutrikimais, epilepsija, arba besilaukiančios moterys (ypač pirmąjį trimestrą), turėtų apie tai informuoti specialistą, kad jis galėtų tinkamai įvertinti riziką.

Priklausomybė ne tik biocheminis smegenų disbalansas: svarbus psichologo vaidmuo priklausomybės nuo alkoholio gydyme.

 Psichologas užima svarbų vaidmenį priklausomybės nuo alkoholio gydyme, nes neretai nuo šio sutrikimo kenčiantys žmonės turi įvairiausių psichologinių problemų. Sukurdamas saugią aplinką psichologas padeda kenčiančiam nuo priklausomybės alkoholiui asmeniui geriau suvokti save, savo aplinką ir alkoholio vaidmenį joje. Ne paslaptis, kad alkoholis dažnai naudojamas kaip vengimo strategija. Dažnai tokiu būdu bėgama nuo sudėtingų santykių ar nuo vaikų auklėjimo sunkumų ar tiesiog nuo sunkios gyvenimo naštos. Tačiau paprastai vartojant alkoholį bėgama nuo savęs, nuo negalėjimo susikurti pilnavertišką gyvenimą, santykius, nuo viduje užgniaužtų jausmų, kurie ne tik kuria nuolatinę įtampą, bet ir užspaudžia vidinę erdvę. O ji prašosi būti išlaisvinta.

Priklausomybė – psichologinio pagrindo liga

 Galima drąsiai sakyti, jog probleminis alkoholio vartojimas vėliau tampantis priklausomybe yra visada psichologinio pagrindo. Juk ne visi vartojantys alkoholį tampa probleminiais vartotojais ar vėliau išvysto priklausomybę. Didelę reikšmę tam turi vidinė terpė – psichinė būsena į kurią patenka alkoholis. Patekęs į užslopintų jausmų vidinę erdvę alkoholis veikia kaip tikras „išlaisvintojas“. Šios alkoholio savybės tampa itin patrauklios psichologinių sunkumų turintiems asmenims, todėl jie greičiau įsitraukia į pastovų vartojimą.

Psichologiniai sunkumai būdingi priklausomybę turintiems asmenims dažnai apima jausminių išgyvenimų spektrą: negalėjimo suprasti savęs, priimti ir jausti įvairius savo jausmus, juos reguliuoti, patirti teigiamus jausmus. Priklausomiems nuo alkoholio žmonėms itin būdingas bejėgiškumo patyrimas, jie stokoja asmeninės galios, jiems sunku daryti įtaką savo gyvenime. Paprastai itin sudėtingi būna ir tarpasmeniniai priklausomų nuo alkoholio asmenų santykiai. Neretai kitų žmonių lūkesčiai jiems svarbiau savųjų. Priklausomiems nuo alkoholio žmonėms būdinga prisiimti pernelyg daug atsakomybių tiek profesiniuose, tiek tarpasmeniniuose kontekstuose. Jie jaučiasi atsakingi už kitų žmonių laimę, gerą savijautą, apleisdami savąją. Baiminamasi ir vengiama sakyti žodį „ne“.  Dažnai tai labai geri darbuotojai ar partneriai, kurie visada šypsosi, niekada nesiskundžia, nereiškia priekaištų, neatstovi savo poreikių, nereikalauja nieko dėl savęs. Jų jausmai, kaip ir poreikiai slopinami ir viešai nerodomi, konfliktų vengiama, prisiimama itin mažai atsakomybės už save.

Tačiau galimos ir priešingos tendencijos, kuomet priklausomiems asmenims būdingas priešiškumas kitų atžvilgiu. Išgyvenami ir reiškiami intensyvūs pykčio jausmai aplinkiniams, vengiama atsakomybių, įsiveliama į konfliktus, nuolat patiriamas stresas. Šio tipo priklausomiems asmenims intensyvios emocijos ir triukšmingas gyvenimo būdas atrodo gyvybiškai reikalingas, nes kitaip nesijaučiama „gyvais“. Tačiau dėmesio į save šaukimas nepadeda šiai kategorijai žmonių patenkinti savo poreikių, o išgyvenamus bejėgiškumo ir tuštumos jausmus bandoma užpildyti alkoholiu.

Galima paminėti ir kitą paplitusį priklausomų nuo alkoholio asmenų scenarijų, kuomet pernelyg dažnai norisi „švęsti“ gyvenimą. Paprastai pats asmuo tame „šventime“ nemato jokios problemos ir dažniausiai kreipiasi konsultacijai spaudžiamas artimųjų arba kai vartojimas ima kelti rimtas problemas jų gyvenimuose. Mėgėjų dažnai švęsti gyvenimą charakteristikai būdingi užsitęsusios paauglystės bruožai: suaugusiųjų atsakomybių prisiėmimo vengimas, lengvas pasidavimas aplinkiniams, noras gyventi laisvą ir lengvabūdišką gyvenimą. Visais minėtais atvejais, kai alkoholiu sprendžiamos vidinės problemos atsiduriama tarsi gyvenimo aklavietėse, iš kurių savarankiškai nepavyksta išsivaduoti, nes tam neturima vidinių išteklių. Be to, alkoholio vartojimas pats savaime silpnina asmenybę, sekina gyvybinę energiją, tad daryti pokyčius gali būti dar sunkiau.

Priklausomų nuo alkoholio asmenų elgesio ir asmeninės charakteristikos scenarijų yra galybė ir įvairiausių. Visi jie skirtingi ir saviti. Čia išvardintos tik dažniausiai praktikoje sutinkamos elgesio tendencijos.

Psichologo tikslas – sugrąžinti prarastą santykį su savimi

 Kadangi priklausomybės pagrindas – vidinės problemos, psichologo konsultacijos yra nukreiptos į geresnį savęs pažinimą ir priėmimą. Santykis su psichologu padeda geriau įsisąmoninti įvairius savęs aspektus: pripažinti tiek teigiamas tiek neigiamas savo savybes, atpažinti poreikius. Geresnis savo jausmų supratimas ir priėmimas padeda juos reguliuoti, atsiranda daugiau vidinės erdvės ir atsparumo neigiamoms emocijoms. Tarpasmeninių santykių kontekste psichologo tikslas yra padėti prisiimti atsakomybę už save santykiuose: atskirti save nuo kitų – tėvų, vyro/žmonos, brėžti ribas, reguliuoti atstumą, išsakyti savo poreikius. Šios permainos leidžia išgyventi didesnį asmeninės galios patyrimą, lengvina tiek vidines būsenas, tiek tarpasmeninių santykių kokybę. O tai savo ruožtu išlaisvina nuo būtinybės vartoti alkoholį.

Tad savaime aišku, jog vien priklausomybės gydymas (nesvarbu kokiais būdais) neatsigręžiant į save ir nesprendžiant problemų savyje, gali būti laikinas ir mažai naudingas. Norint pasiekti tvaraus, ilgalaikio sveikimo nuo priklausomybės rezultato darbas su savimi – neišvengiamai būtinas sveikimo elementas.

Daugiau informacijos ir registracija: +370 698 53 901 ir el. p. info@sugihara.lt

 

Kainos ir registracija

Menas kurti natūralų grožį

Atsipalaiduokite ir mėgaukitės

Plačiau apie mus