Pradžia Naujienos DUK apie priklausomybės nuo rūkymo gydymą lazeriu

DUK apie priklausomybės nuo rūkymo gydymą lazeriu

2017.11.21

Į dažniausiai užduodamus klausimus apie priklausomybės gydymą lazeriu atsako medicinos psichologė dirbanti priklausomybių srityje, MRU psichologijos mokslų doktorantė Neringa Bagdonaitė.

1. Priklausomybės nuo rūkymo gydymas lazeriu – gana neįprastas gydymo būdas. Gal galite trumpai paaiškinti apie tai nieko negirdėjusiems žmonėms – kas tai yra ir kas vyksta gydymo metu?

Priklausomybės nuo rūkymo gydymas lazeriu yra neinvazinis būdas, kai lazerio šviesele yra stimuliuojami biologiškai aktyvūs taškai esnatys ausyse, kurie perduoda nervinius impulsus į centrinę nervų sistemą ir smegenis. Tam tikros smegenų zonos regauodamos į nervinius impulsus pradeda aktyviau dirbti, tose zonose padidėja deguonies ir kraujo apykaita, ir išsiskiria cheminės medžiagos. Šios „gerosios“ cheminės medžiagos be nikotino pas reguliariai rūkantį žmogų nebesigamina. Taigi, toks cheminių medžiagų antplūdis smegenyse ir centrinėje nervų sistemoje lazerio akupunktūros dėka, metantį rūkyti žmogų veikia itin teigiamai: atpalaiduoja nuo poreikio rūkyti, ir nuo abstinencinių reiškinių negavus nikotino. Yra manoma, jog  po tokios procedūros žmogaus organizmo pusiausvyra sugrįžta į nerūkančio žmogaus pusiausvyrą.

Lazerinė akupunktūra veikia analogiškai tradicinei akupunktūrai, kai stimuliuoti taškus naudojamos adatos. Lazerinės akupunktūra gali būti derinama su tradicine akupunktūra to paties seanso metu, ir suteikia dvejopą poveikį. Skirtumas tarp šių akupunktūros būdų yra tas, kad tradicinė akupunktūra veikia greičiau ir aštriau, o lazerinės poveikis jaučiamas kelių valandų bėgyje ir trunka ilgiau.

2. Kiek laiko trunka viena procedūra ir kiek tokių procedūrų pacientui reikia iš viso?

Lazerinė procedūra trunka iki 30 min. Dažniausiai užtenka 1 apsilankymo, kad nevargintų abstinenciniai reiškiniai ir nenumaldomas potraukis rūkyti fiziniame lygmenyje. Mūsų klinika siūlo nemokamą pagalbą pakartoti procedūrą per 5 metimo rūkyti dienas, jei poreikis rūkyti lieka. Tačiau atvejų, kad reikia pakartoti gydymo seansą pasitaiko tikrai retai. Teoriškai, sveikam organizmui pakanka vieno karto akupunktūros seanso, kad mestų rūkyti. Tačiau asmenims su psichiatrinių ligų istorijomis, ar kitų priklausomybių epizodais, dažniausiai reikia keleto gydymo seansų. Pastebėta ir kita tendencija kai reikia pakartoti procedūrą – naktinis darbas.

3. Gal turite statistikos, kiek iš šį gydymo būdą bandžiusių žmonių, jis padeda mesti rūkyti? Jei ne, gal pastebite iš savo praktinės patirties?

2012 m. buvo apklausta 100 žmonių metusių rūkyti šiuo gydymo būdu. Telefoninė apklausa atskleidė, jog 77 proc vyrų metė rūkyti po pirmo apsilankymo. Moterų rezultatai buvo kiek kuklesni, siekė 55proc. Tačiau tokie rezultatai atitinka pasaulyje stebimas tendencijas, ir paremia prielaidą, jog moterys sunkiau įveikia priklausomybes. Vis gi mes siekiame nuolat tobulėti savo srityje ir gerinti metimo rūkyti statistiką. Taigi neabejoju, jog šiuo metu ši statistika aukštesnė.

4. Neretai metusieji rūkyti atkrenta, nes priklausomybės priežastys glūdi psichologinėse problemose. Ar šis gydymo būdas šiuo aspektu kažkuo kitoks nei kiti, ar atkritimo rizikai įtakos nedaro?

Šis gydymo būdas yra skirtas palengvinti nikotino nutraukimą ir  abstinenciją. Tačiau pats savaime šis būdas psichologinių problemų nesprendžia. Šiame metimo rūkyti būde svarbų vaidmenį atlieka psichologo konsultacija. Ateinantis mesti rūkyti žmogus yra konsultuojamas apie individualų jo rūkymą, įpročius, aptariami jam gręsiantys sunkumai, ir būdai juos įveikti. Žmogui yra suteikiamos elgesio keitimo rekomendacijos, atkryčio prevencija, sustiprinama jo motyvacija nerūkyti.  Jei po kelių lazerinės akupunktūros seansų nepavyksta mesti rūkyti, žmogui pasiūlomi kiti jam optimaliausi metimo būdai, ar specialistai ,kurie gali suteikti reikiamą pagalbą.

Esminis dalykas lemiantis metančiojo rūkoriaus sėkmę glūdi žmogaus sprendimo tvirtume. Jei žmogus ateina mesti rūkyti stokodamas tvirto apsisprendimo kam jam reikia mesti rūkyti, nesuvokia rūkymo trūkumų ir stipriųjų metimo rūkyti pusių, yra daug tikimybės, jog netrukus jis vėl sugrįš prie žalingo įpročio (atsiradus palankioms sąlygoms ar suveikus gyvenimo stresoriams).

Kitas esminis dalykas metant rūkyti ir palaikant nerūkymą, yra žmogaus pastangos. Čia labai daug lemia individualus atsakomybės jausmas už savo sprendimus ir elgesį. Jei žmogus nėra linkęs rimtai įsipareigoti ir atsakingai elgtis, tikėtina jog tai atsispindės jo elgesyje metus rūkyti. Visumoje yra sunku prognozuoti, kokiam rūkoriui pavyks mesti rūkyti ilgam laikotarpiui, o kuriam ne.

Priklausomybė nuo rūkymo yra lėtinė liga, kurios simptomai paūmėja lėtinio streso, pervargimo, išsekimo fone. Kai žmogaus organizmas ima stokoti fizinių resursų, kai žmogus gyvena nuolatinėje įtampoje, psichika prisimena jog rūkymas laikinai gali palengvinti emocinę būseną, t.y. suteikia atsipalaidavimo ir energijos antplūdį. Tada psichika ima siųsti signalus/impulsus, kurie žmogų pasiekia įvairių minčių, vizijų, dažniausiai ‚pateisinančių minčių‘ forma. Ir jei žmogus tokiomis aplinkybėmis nesukovoja su tokiomis mintimis, nesigilina į savo savijautą, nesprendžia gyvenimo stresorių adekvatesniais būdais, dažniausiai įvyksta atkrytis.

Priklausomybių specialistė, medicinos psichologė Neringa Bagdonaitė

5. Su kokiais abstinencijos simptomais susiduria ir kurių išvengia šiuo būdu besigydantys pacientai?

Ateinantys mesti rūkyti visada būna perspėjami nerūkyti bent 3 val iki procedūros (idealiausia nerūkius po nakties), todėl dažnai negavę nikotino bent 3 val žmonės ateina su gana ryškiais abstinenciniais reiškiniais. Pvz., per dideliu susijaudinimu, negalėjimu nustygti vietoje, prakaitavimu, žandikaulio įtampa, nerimastingumu, dėmesios susikoncentravimo problemomis, nervine įtampa, sulėtėjusiu mastymu ir kalba, ir pan. Tik pradėjus lazerinę procedūrą šie simptomai visiškai atslūgsta, žmogus atsipalaiduoja, ir dažnai tikėtina jog šie simptomai niekada nebepasireikš, bent jau iki pradinio lygio. Gali būti, jog po 1 paros kai  akupunktūros poveikis kiek susilpnėja, bus jaučiami minimalūs toleruojami abstinenciniai reiškiniai. Tačiau dažniau būna, kad iškart po procedūros prasideda organizmo atsistatymo/apsivalymo procesai, grįžta uoslė, žmogus ima viską plauti, naikinti nemalonius nikotino kvapus automobilyje, drabužiuose ir pan. Jaučiamas jėgų antplūdis, didesnis žvalumas, ‚išsilaisvinimo‘ pojūtis. Natūraliomis sąlygomis metus rūkyti tokie procesai prasideda kiek vėliau, praėjus 3-5 d. abstinencinius reiškinius.

6. Kaip manote, kuriuos kitus metimo rūkyti būdus pralenkia šis metodas ir kodėl?

Šis metimo būdas turi nemažai pliusų tame, kad jo metu nėra naudojamos jokios medikamentinės medžiagos. Atvirkščiai, organizmas yra skatinamas persireguliuoti ir įveikti priklausomybę naudojant savo paties fiziologinius resursus. Kitas pliusas yra tame, kad šis metodas veikia iškarto. Nėra jokių kitų gydymo būdų kurie taip greitai sumažintų nenumaldomą poreikį nikotinui. Moksliniai tyrimai rodo, jog akupunktūrinis poveikis prilygsta kai kurių raminančių medikamentų poveikiui. Be to šis metodas tinka ir yra taikomas bet kokio amžiaus žmonėms (nuo 12m.), o lazerinė akupunktūra ypač gerai veikia vyresnio amžiaus žmones. Galiausiai, šis metimo būdas sutaupo laiko, kurį žmogus sugaištų dėl abstinencijos (ir klausimas ar sugaišęs tą laiką ir neatlaikęs kančios negrįžtų prie seno įpročio). Šio metodo minusas tame, kad jis nėra lengvai prieinamas visiems, nes yra pakankamai brangus. Tačiau finansinis aspektas turi privalumų tame, jog prisideda prie motyvacijos skatinimo ir verčia metantį rūkyti tapti aktyvesniu paslaugos gavėju. Tokia taktika yra taikoma visame pasaulyje priklausomybių gydyme.

7. Jūsų nuomone, rūkymas – fizinė ar psichologinė priklausomybė?

Mano nuomone, rūkymas yra psichinė liga kuri išsivysto dėl reguliaraus nikotino vartojimo. Nikotinas yra stiprus stimuliatorius, narkotinė medžiaga, gaunama nedidelėmis dozėmis,  palaipsniui keičianti smegenų ir nervų sistemos veiklą. Patekęs per plaučius nikotinas sužadina centrinę nervų sistemą, kuri paskatina tam tikrų cheminių medžiagų išsiskyrimą smegenyse. Esmė yra ta, jog kai smegenys pripranta prie dirbtinai užplūstančių didelio kiekio cheminių medžiagų,  natūrali veikla tose smegenų srityse nebevyksta, arba vyskta nepakankamai. Dėl to rūkantis žmogus, negavęs nikotino kurį laiką jaučia didelį stresą, psichologinį ar emocinį diskomfortą. Ilgesnį laiką nerūkęs žmogus, randa įvairiausių pateisinimų parūkyti (vienas populiariausių ‚ką aš padariau kad taip turiu kentėti‘). Taip yra nes nikotinas veikia svarbius smegenų centrus, kurie siunčia signalus jog nikotinas yra gyvybiškai būtinas.

Situacija yra analogiška tai kaip jaučiamės kai esame išalkę. Kai cukraus lygis nukrenta, pradedame galvoti apei maistą, planuoti, ieškoti ir t.t. tai yra fiziologinis organizmo poreikis. Tačiau skirtumas yra tame, kad organizmas negali gyventi be maisto, tačiau gali gerai jaustis be nikotino. Bet tol kol jam bus teikiamas nikotinas, tol bus jaučiamas poreikis rūkyti. Tai yra užburtas ratas, iš kurio išeiti savarankiškai gali būti sudėtinga ir reikalauja daug pastangų.

8. Kalbant apie grožį, kaip manote, kas rūkančiajai kenkia labiau, pats nikotinas, ar įprastuose tabako gaminiuose esančios dervos ir dūmai?

Grožis labai subjektyvi sąvoka. Kalbant apie nikotiną manau, jog nikotinas moteris veikia neigiamai ne tiesiogiai per odą, bet išbalansuodamas jų hormoninę pusiausvyrą. Tyrimai rodo, jog moterys kurios rūko turi daugiau vyriškų hormonų, nuo ko kenčia ne tik jų kraujotaka, bet ir moteriškumas. Be to moterims kurios rūko anksčiau prasideda menopauzė, jas vargina sunkesnsi PMS simptomai, o tai savaime nesisieja su grožio sąvoka.

Kitas aspektas svarbus visoms priklausomybėms yra tas, kad rūkymas ar kitos psichoaktyvios medžiagos mažina žmogaus gyvybines jėgas, gyvybingumą, gebėjimą džiaugtis natūraliais gyvenimo malonumais. Kai daug rūkančios moterys ateina pirmam vizitui, jos būna emociškai prislėgtos, lėtai kalba, yra verksmingos. Visai kitas vaizdas būna susitikus gydymo pakartojimui po 2-3 dienų. Pastebimi pokyčiai atsiranda veido žvalume, akių švytėjime, ir pasitenkinimo pojūtyje, jog jos įveikė šią baisią priklausomybę.

Menas kurti natūralų grožį

Atsipalaiduokite ir mėgaukitės

Plačiau apie mus